14 maj, Gislövsläge – Ystad.

Jag vaknade 04:30 av att det lät som om det blåste rejält. Jag tittar ut genom ruffen och tycker nog också att det blåser mer än prognosen lovat. Ställer klockan till väckning kl 05:30 istället och somnar igen. Klockan fem vaknar jag igen av att det låter som vinden avtagit lite.

Snabb frukost och sen bär det iväg. Till en början så går jag för bara storen och gör ändå 5 knop. Efter en distansminut så rullar jag ut genuan. Nu gör jag 6-7 knop och distansminuterna bara rullar iväg tills jag kommer någonstans mitt emellan Smygehuk och Abbekås. Då lättar vinden och resten av turen till Ystad så varierar farten mellan 3 och 7 knop. Runt klockan 10 så är jag framme i Ystad. I efterhand så skulle jag kanske seglat vidare till Simrishamn nu när det var hyfsad vind men den tanken slog mig inte just då.

Jag har en enkel självstyrning, av typen Tiller-Lock, på båten. Den har fungerat hyfsat men nu när jag behövde den, när jag skulle ta ned seglet så sprack den ena plast öglan som satt fast i däcket.

Som tur är finns det fortfarande en bra skeppshandel här i Ystad så jag fick tag i nya så att jag kunde ersätta de två gamla.

När jag nu tagit mig till Ystad så är mellan 30 och 40% av transportseglingen avklarad. Jag är faktiskt så nöjd med mig själv att jag passade på att festa till det lite med en pizza och en öl till kvällsmaten.

Nu är det bara lite småsaker kvar att städa upp innan mina två medhjälpare kommer imorgon. Det är ju en liten båt så det är viktigt med att ha så pass disciplin att man inte breder ut sig över hela båten. Vilket jag givetvis gjort när jag seglade den själv de första dagarna.