Vi kom iväg klockan åtta idag också. Från början hade vi tänkt att gå inomskärs för att få lite sjölä. Prognosen hade ändrat sig, till det bättre, sedan igår så vi valde istället att gå ut utomskärs vid inseglingen till Tjärö.

Det blir en otroligt rolig segling där Ila visar sig från sin bästa sida och distansminuterna bara rullar iväg.

Den blekingska skärgården bara avverkas ö för ö och det känns som om Ila bara vill komma fram till sin nya hemmahamn.


Klockan ett, fem timmar efter att vi lämnade Matvik, så ligger båten förtöjd ute på Dragsö.

Om jag inte räknat helt fel så var effektiv seglad tid 29 timmar och seglad distans 151 distansminuter vilket ger en snittfart på lite över 5 knop. Det är ju absolut inte helt tokigt.
Nu får vi hoppas att Ila kommer att användas rejält under sin tid här i Karlskrona. För min egen del så är det ett kapitel som avslutas. Det har varit både roligt och lärorikt att ta hand om och renovera IF:en Ila.